kohelet

TÝDEN.CZ

21. 1. 2019
Rubrika: O špatných věcech

No Free Lunch

Autor: Michael Waloschek

30.01.2008 22:15

Jsou věci, které kupovat chceme, a věci, které kupovat musíme. Chci nové lyže, ale musel jsem zaplatit za prohlídku v autoservisu, dálniční známku a poplatek za parkování.

Pod sluncem nic není zadarmo. Ani věci, které tak tváří: Například eBanka už roky inzeruje, že poplatky za vedení tam trochu slušně vydělávající člověk platit nemusí, když přece bance svěřuje svoji výplatu. O to víc mě naštvalo, když jsem zjistil, že si vzali 130 korun za vedení účtu a 60 korun za tři výběry z bankomatu – nehledě na to, že platby už tak stojí 7 korun. Zavolal jsem se tedy na bezplatnou linku, ale řekli mi, že problém je, že peníze za prosinec mi přišly až poslední den a že systém bere do úvahy jenom kreditní obrat do předposledního dne v měsíci. Obrátil jsem se tedy na svého osobního bankéře, který je taky zadarmo. Slečna mi řekla, že se s tím nedá nic dělat, že to tak mají všichni a nikdo si nestěžuje. Nic mě to nestálo, ale nic jsem nevyřídil. Osobního přístupu jsem se od bezplatného osobního bankéře nedočkal – a to už jsem si myslel, že mám něco předplaceno. Prostě když vám chodí peníze na přelomu měsíce, jednou devětadvacátého a podruhé prvního, budete mít smůlu.

Přitom si dodnes přesně vzpomínám, kolik jsem platil za vedení účtu ve First Chicago Bank. Nic. Za vydání mezinárodní platební karty nic. Za výběr z bankomatu taky nic. Jenom z cizího – ovšem kdekoliv na světě – stál výběr dolar a půl. Kdybych si tam nechal ležet jenom 10 dolarů, za pět let bych je tam pořád měl. Ať mi nikdo neříká, že to nejde, aby banky vydělaly na tom, že mají naše peníze aniž by neustále ukrajovaly nějaké poplatky.

Ale taky vzpomínám, kolik v USA tam stála návštěva u lékaře nebo jedno balení obyčejných antibiotik. Hodně. Oproti tomu jsou mnohými nenáviděné poplatky u lékaře nic. Levnější než můj poslední výběr z bankomatu.

Jsou poplatky, které nechci platit, a ty, které jsem platit chci. Ty u lékaře nám mají připomenout, že nic není zadarmo. Na rozdíl o těch bankovních snad budou mít i výchovný účinek: There Ain't No Such Thing As A Free Lunch!Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.08

Diskuze

Michael Waloschek

"Předsevzal jsem si, že moudře prozkoumám vše, co se pod nebe děje," říká Kohelet a vzápětí lamentuje: "a hle, to vše je marnost a honba za větrem." Nejen o té marnosti...
Autoportrét 039crop.jpg
Oblíbenost autora: 7.54

O autorovi

Softwarový profesionál a neprofesionální teolog

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031